Νάπολι – Ουντινέζε 3-2: Έκλεισε το έτος με ενδέκατη σερί νίκη

Αθλητικα

Η Νάπολι ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της μέσα στο 2022 με την ενδέκατη σερί νίκη στη Serie A, ύστερα από το 3-2 επί της Ουντινέζε που της διασφαλίζει απόσταση από τους διώκτες της.

Η Νάπολι έκανε τα εύκολα δύσκολα όμως τελικά έφυγε νικήτρια με 3-2 από το “Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα” κόντρα στην Ουντινέζε για τη 15η αγωνιστική της Serie A, που την αφήνει σε απόσταση ασφαλείας από τους διώκτες της. Αυτή ήταν η ενδέκατη διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα, κάνοντας ακόμα ένα βήμα για το σκουντέτο.

Οι “παρτενοπέι” είχαν μεγάλη κατοχή μπάλας, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις. Ο Βίκτορ Όσιμεν όμως δεν έχει αντίπαλο και στο 15ο λεπτό άνοιξε το σκορ με το ένατο φετινό τέρμα του στο πρωτάθλημα, που τον αφήνει στην κορυφή της λίστας των σκόρερ.

Ο Πιοτρ Ζιελίνσκι με υπέροχο γκολ έκανε το 2-0 στο 31′ και μαζί με το τέρμα του Έλιφ Έλμας στο 58′, η νίκη έμοιαζε να “κλειδώνει”. Η χαλάρωση των παικτών του Λουτσιάνο Σπαλέτι παραλίγο να κοστίσει, αφού δύο αλλαγές της Ουντινέζε, ο Ίλια Νεστορόβσκι και ο Λάζαρ Σάμαρτζιτς μείωσαν σε 3-2 μέχρι το 82ο λεπτό, όμως οι βαθμοί κατέληξαν στους “παρτενοπέι”.

Το αποτέλεσμα της 15ης αγωνιστικής

• Έμπολι – Κρεμονέζε 2-0 (46′ Καμπιάγκι, 88′ Παρίζι)
  • Νάπολι – Ουντινέζε 3-2 (15′ Όσιμεν, 31′ Ζιελίνσκι, 58′ Έλμας / 79′ Νεστορόβσκι, 82′ Σάμαρτζιτς)
  • Σαμπντόρια – Λέτσε 0-2 (45+1′ Κολόμπο, 83′ Μπαντά)
  • Μπολόνια – Σασουόλο 3-0 (30′ Αέμπισερ, 50′ Αρναούτοβιτς, 78′ Φέργκιουσον)
  • 13/11 13:30 Αταλάντα – Ίντερ
  • 13/11 16:00 Ρόμα – Τορίνο
  • 13/11 16:00 Μόντσα – Σαλερνιτάνα
  • 13/11 16:00 Βερόνα – Σπέτσια
  • 13/11 19:00 Μίλαν – Φιορεντίνα
  • 13/11 21:45 Γιουβέντους – Λάτσιο