Ευρωπαϊκό στίβου: Η μάχη μεταλλίου για Τεντόγλου και Ντρισμπιώτη, συνολικά εννιά συμμετοχές την Τρίτη

Αθλητικα

Ελπίδες για την κατάκτηση δύο μεταλλίων από τον Μίλτο Τεντόγλου και την Αντιγόνη Ντρισμπιώτη έχει η χώρα μας κατά τη διάρκεια της Τρίτης (16/08) στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου.

Γεμάτο πρόγραμμα θα έχουμε κατά τη διάρκεια της Τρίτης (16/08) στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου για τα ελληνικά χρώματα αφού υπάρχουν ελπίδες για δύο μετάλλια.

Το πρώτο χρονικά θα παλέψει να το κατακτήσει η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη στον τελικό των 35 χιλιομέτρων βάδην όπου αγωνίζεται μαζί με τις Φιλτισάκου και Κουρκουτσάκη.

Σχεδόν ένα μήνα μετά την εξαιρετική παρουσία της στο Παγκόσμιο η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη κατεβαίνει στο ευρωπαϊκό ως το φαβορί για το χρυσό, έχοντας μάλιστα και την καλύτερη επίδοση από τις συμμετέχουσες.

Θέλει το back-to-back ο Τεντόγλου

Το βράδυ ο Μίλτος Τεντόγλου θα αγωνιστεί στον τελικό του μήκους όπου θέλει να διατηρήσει τα σκήπτρα του. Ο σπουδαίος άλτης του μήκους θα έχει ως μεγάλο αντίπαλο τον Τομπίας Μοντλερ.

Οι δυο τους αναμένεται να παλέψουν για το χρυσό μετάλλιο σε έναν τελικό ο οποίος αναμένεται να είναι συναρπαστικός, αφού ο Σουηδός δείχνει να βρίσκεται σε καλή κατάσταση.

Λίγο αργότερα θα έχουμε τη συμμετοχή της Αναγνωστοπούλου στον τελικό της δισκοβολίας όπου θα ψάξει μια βολή κοντά στο ατομικό της ρεκόρ.

Από εκεί και πέρα στον τελικό των 35χλμ βάδην θα αγωνιστεί και ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ, ενώ θα έχουμε ακόμα τρεις συμμετοχές σε προκριματικά με τις Χαϊτίδου, Σκαρβέλη αλλά και τον Μέρλο.

Οι τελικοί θα καλυφθούν φυσικά από το SPORT24, ενώ θα τηλεοπτικά θα υπάρχει μετάδοση από την ΕΡΤ2.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της ημέρας

Πρωί

  • 09.30 35χλμ. βάδην (Γ) Τελικός – Ντρισμπιώτη, Φιλτισάκου, Κουρκουτσάκη
  • 09.30 35χλμ. βάδην (Α) Τελικός – Παπαμιχαήλ
  • 10.05 110 μ. 10αθλο
  • 10.35 110 μ. (Α) πρ.
  • 10.50 Μήκος (Γ) πρ. – Χαϊτίδου
  • 10.50 Δισκοβολία 10αθλο
  • 11.15 1.500 μ. (Γ) πρ.
  • 12.30 Επί κοντώ 10αθλο
  • 12.40 3.000 μ. στιπλ (Α) πρ.
  • 13.15 Σφυροβολία (Γ) πρ. Α΄γκρουπ – Σκαρβέλη
  • 13.25 400 μ. (Α) ημ.
  • 13.30 Επί κοντώ 10αθλο
  • 14.00 400 μ. (Γ) Ημ.
  • 14.30 Σφυροβολία (Γ) πρ. Β΄γκρουπ – Σκαρβέλη

Απόγευμα

  • 19.35 Ύψος (Α) πρ. Μέρλος
  • 19.40 Ακοντισμός 10αθλο
  • 21.05 100 μ. (Α) Ημ.
  • 21.27 Μήκος (Α) Τελικός – Τεντόγλου
  • 21.35 100 μ. (Γ) Ημ.
  • 22.02 Δισκοβολία (Γ) Τελικός – Αναγνωστοπούλου
  • 22.08 5.000 μ. (Α) Τελικός
  • 22.35 1.500 μ. (Α) 10αθλο
  • 23.15 100 μ. (Α) Τελικός
  • 23.25 100 μ. (Γ) Τελικός

Πηγή: sport24.gr